ArtsX 2009

ARTS EXTRAVAGANZA 2009 EVENTS

FIRST FLOOR

GALLERIES 

COLLEGE OF MUSICAL ARTS
Dorothy Uber Bryan Gallery Foyer
 
5:50-6:25    Graduate Flute Quartet: Yeji Kim, Sarah Wardle, Hayley Boyse,
Tamara Kagy
6:35-7:05    “The Bullpen Quintet” featuring: Ben Taylor, George Michael,
Paul Cohn, Greg Wolfram, Olman Piedra
7:15-7:45    Taiko Drumming
7:55-8:25    H1N1 Saxophone Quartet
8:35-9:05    Vocal Jazz Ensemble
9:10-10:00    Guy Tones featuring: Brian Lang, Erik Moellman,
Keith Barber, Gregory Wolfram, David Guyton

Wankelman Gallery Lobby 
6:00-7:15    Praecepta (Improvising music performances with hanging artwork)
7:45-8:15    Meghan Fergussen and Mary Natvig Viola/ violin duets
8:15-8:45    Swine Flutes: Ian Wenz, Katie Pakizer, Erik Latham
8:45-9:45    Praecepta

WING A 

COMPUTER ART CLUB
Room 1030 and Hallway in Front of Vending Machines
 
6:00-10:00    Commissioned Caricature, Student Artwork Display and T-Shirt Sale


WING B
 

GRAPHIC DESIGN CLUB (AIGA)
Room 1100
 
6:00-10:00    50’s Theme: Posters, Buttons, Record Bowls and Cookbook Sales
Ice Cream Bar

VIDEO PROJECTIONS
Room 1101
 
(Other Video Installations Displayed Throughout the Fine Arts Center)

SECOND LIFE
Room 1102
 
6:30-7:30    Fashion Show
7:30-8:30    Mondrian Madness — Collaborative Interactive Art Creation
in the Virtual World
8:30-10:00    Ava-Art — A Competition and Showcase of Creative Avatar Designs

ARTS VILLAGE
Room 1104
 
6:00-10:00    Video Installations and Arts Village Artwork Display

SCULPTURE CLUB
Room 1112 (Sculpture Lab)
 
6:00-10:00    Student Work Displays and T-Shirt Sales
7:30-8:00    Metal Pour Demonstration with Scratch Blocks for Sale


WING C 

GLASS (SAGA)
Room 1200 and 1206
 
6:00-10:00    Glass Blowing Demonstrations and Sales

PRINT SOCIETY
Room 1211 and Hallway
 
6:00-10:00    “Tee-Party” in Screen Print Room
T-Shirt and Print Sales

PHOTOGRAPHY CLUB
Room 1215 and Hallway
 
6:00-10:00    Photo Shoots and Picture Sales

CLAY CLUB
Room 1218 (Ceramics Studio)
 
6:00-10:00    Ceramics Sales, Continuous Demonstrations,
Digital Ceramic Printing Demo


WING D 

ART EDUCATION (SAEA)
Room 132
 
6:00-10:00    Space Theme Interactive Projects for Children and Adults
Bag & Button Sale


WING E 

ARTS METALS (SMAC)
Room 101
 
6:00-10:00    Student Artwork Sales

JEROME LIBRARY
Near Room 101 in Hallway
 
6:00-10:00    “The Library After Dark” a graphic novel created by six undergraduates:
Jessi Zavarsky, Kelli Fisher, Geneva Hodgson,
Eric Kubli, Jory Griffis and Carly Trowbridge

ART HISTORY ASSOCIATION
Near Room 115 ( hallway )
 
6:00-10:00    Famous Painting Photo Shoots and Trivia Game

OUTDOORS 

SCULPTURE CLUB
Behind Sculpture Lab
 
7:30-8:00    Metal Pour Demonstration

CIRCUS VERA / ARTS VILLAGE
 

SECOND FLOOR

THEATRE
Room 2000
 
6:00-6:30    Performing Lydias by Kari Anne Innes
6:30-7:15    MUTTS
8:10-9:10    Selected Directing Scenes
9:15-10:00    Theta Alpha Phi presents

TWO DIMENSIONAL ART ASSOCIATION (2DAA)
Room 2002
 
6:00-10:00    Small Works Show and Live Music

GRADUATE ART STUDENT ORGANIZATION (GASO)
Room 2004
 
6:00-10:00    Graduate Student Art Display
(Graduate Studios open throughout Art Department)

COMICS AND CARTOONING CLUB
Across from Room 2006 by Elevator
 
6:00-10:00    “Collaborative Doodling” and selling their “Anthology”

UNIVERSITY FILM ORGANIZATION (UFO) AND DIGITAL ARTS
Room 204
 
6:00-10:00    Animations and Video Screening

COLLABORATIVE INSTALLATION
Room 208
 
6:00-10:00    Fine Arts Grads & Undergrads Collaborative Installation

SPONSORS 
School of Art
College of Arts and Sciences
College of Musical Arts
Department of Theatre and Film