Thomas Alva Edison Award

The Thomas Alva Edison Award is presented each year to the student who has independently constructed research equipment and carried out a successful research investigation. The following students are past winners of this award:

Year

Name

City

School

1978

Robert Pearsall

Hamler

Patrick Henry High School

1979

Diana Lauck

Ravenna

Ravenna High School

1981

James Kasner

Millersburg

West Holmes High School

1982

Cindy Raymond

Kent

Roosevelt High School

1983

Eric Wertz

Stow

Lakeview High School

1984

Lyle Reusser

Millersburg

West Holmes High School

1985

David Roberts

Westerville

Westerville North High School

1986

Eric Germann

Van Wert Co.

Lincolnview High School

1987

Rodney Hartman

Carroll

Bloom-Carroll High School

1988

Matthew Fuerst

Wickliffe

Wickliffe Senior High School

1989

Michael McGrath

Ashland

Ashland City High School

1990

Mathew Heston

Carrollton

Carrollton High School

1991

Michael Ruthemeyer

Cincinnati

St. Xavier High School

1992

Gregory Lohman

Medina

Highland High School

1993

Aimee Springowski

Sheffield Lake

Brookside High School

1994

Jeff Smith

Sylvania

Sylvania Southview High School

1995

Stephan M. Gogola, III

Kent

Theodore Roosevelt High School

1996

Adreanna Decker

Barnesville

Barnesyille High School

1997

Lev Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

1998

Lev Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

1999

Lev Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

2000

Margaret Engoren 

Sylvania

Southview High School

2001

Lindsey Heine 

Sylvania

Southview High School

2002

James Ristow

Kent

Theodore Roosevelt High School

2003

Jared Steed

Delaware

Buckeye Valley High School

2004

Jared Steed

Delaware

Buckeye Valley High School

2005

Robbie Christian

North Canton

Hoover High School

2006

Alex Liber

Sylvania

Sylvania Southview High School

2007

Ruth Chang

Sylvania

Sylvania Southview High School

2007

Victoria Ellis

Sylvania

Sylvania Southview High School

2008

Elizabeth Engoren

Sylvania

Sylvania Southview High School

2009

Abigail Styron

Alvordton

Hilltop High School

2010

Russell Kittel

Gahanna

Lincoln High School

2011

Sulaiman Mustapha

Toledo

Toledo Islamic Academy

2012

Chrysta Beck Pettisville Pettisville High School

2012

Bluye DeMessie Mason William Mason High School

2013

Mitchell Pallaki Cleveland Saint Ignatius High School

2014

Emily Merickel Gahanna Gahanna Lincoln High School

2015

Hannah Meller Pettisville Pettisville High School
2016 Jordan Skates Pettisville Pettisville High School
2017 Mukund Seshadri Dublin Dublin Coffman High School
2018 Connor Ryan Canton Lincoln High School
2019 Garret Blum Chagrin Falls University School