The Colonel George F. Leist Distinguished Teacher Award

A plaque is presented each year to the teacher of the winning paper presenter who has provided the most help and inspiration for that student. This plaque is displayed in the winning teacher's school. Additionally, through contributions from The University of Toledo and the U.S. Army Research Center, the teacher is given $500 to purchase books, supplies and equipment for the school:

Year

Name

City

School

1979

Father Charles S. Sweeney

Toledo

St. John's Jesuit High School

1980

Father James Lotze

Toledo

St. John's Jesuit High School

1981

Earl Shafer

Bowling Green

Bowling Green High School

1982

Jerry Jividen

Hudson

Hudson Local Schools

1983

Jon Secaur

Kent

Roosevelt High School

1984

Sister Mary Blandina

Toledo

Cardinal Stritch High School

1985

Rebecca Stricklin

Cincinnati

Oak Hills High School

1986

Kay Ballantine

Thornville

Sheridan High School

1987

Iris Szelagowski

Toledo

Calvin M. Woodward High School

1988

Diane Gabriel

Carroll

Bloom-Carroll High School

1989

Spencer E. Reams

Zanesfield

Benjamin Logan High School

1990

Father Charles S. Sweeney

Toledo

St. John's Jesuit High School

1991

Jon Secaur

Kent

Roosevelt High School

1992

John A. Blakeman

Sandusky

Perkins High School

1993

Penny Karabedian Cobau

Sylvania

Sylvania Southview High School

1994

Vaughn D. Leigh

Hudson

Hudson High School

1995

Penny Karabedian Cobau

Sylvania

Sylvania Southview High School

1996

Kathleen Keller

Dayton

Carroll High School

1997

John Jameson

Cincinnati

Cincinnati Country Day School

1998

Evelyn Davidson

Cincinnati

Ursuline Academy

1999

Paula Butler

Cincinnati

Cincinnati Country Day School

2000

Susan Sanders

Parma

Padua Franciscan High School

2001

Tim Giulivg

Parma

Padua Franciscan High School

2002

Darla Warnecke

Miller City

Miller City High School

2003

Peggy Sheets

Upper Arlington

Upper Arlington High School

2004

Connie Hubbard

North Canton

Hoover High School

2005

Ann Burkam

Delaware

Buckeye Valley Middle School

2006

Hans Glandorff

Bowling Green

Bowling Green High School

2007

Connie Hubbard

North Canton

Hoover High School

2008

Donna Meller

Pettisville

Pettisville High School

2009

Cristin Hagans

West Unity

Hilltop High School

2010

Blythe Tipping

Sylvania

Sylvania Southview High School

2011

Robert Sudomir

Louisville

Louisville High School

2012

Fred Donelson Gahanna Gahanna Lincoln High School

2013

Abbie Smith

West Unity

Hilltop Junior High School

2014

Blythe Tipping Sylvania Sylvania Southview High School

2015

Matt Wallschlaeger Sunbury Big Walnut High School
2016 Deborah Bogard Delaware Delaware City Schools
2017 Tyler Brun Gahanna Gahanna Lincoln High School
2017 Rebekah Rice Gahanna Gahanna Lincoln High School
2018 Sara Laux Chagrin Falls University School
2019 Kathryn Nelso Sylvania Sylvania Northview High School