Faculty Senators 2020-2021

Chair - Christopher J. Frey Education & Human Development  
Vice Chair -     
Secretary - Marlise Lonn
Counseling & Special Education  
Immediate Past Chair - Jenn Stucker
Arts & Sciences  
Angela Ahlgren Arts & Sciences 2022
Bill Albertini Arts & Sciences 2021
Joshua Atkinson Arts & Sciences 2022
Kara Barr Arts & Sciences 2021
Peter Blass Arts & Sciences 2023
John Boman Arts & Sciences 2021
Abby Braden (Sub for A. Gordon) Arts & Sciences 2021
Kitty Burroughs Arts & Sciences 2023
Thomas Castillo Arts & Sciences 2023
Kit Chan Arts & Sciences 2021
Joe Chao Arts & Sciences 2022
Ann Darke Arts & Sciences 2023
Madeline Duntley Arts & Sciences 2023
Nicole Kalaf-Hughes (Sub for S. Fritsch) Arts & Sciences 2022
Yuning Fu Arts & Sciences 2021
Christina Guenther Arts & Sciences 2023
David Jackson Arts & Sciences 2023
Tiffany Knoell Arts & Sciences 2023
Timothy Messer-Kruse Arts & Sciences 2022
Montana Miller Arts & Sciences 2023
Holly Myers Arts & Sciences 2022
Apollos Nwauwa Arts & Sciences 2021
Joel O'Dorisio Arts & Sciences 2021
Amy Robinson Arts & Sciences 2023
Allen Rogel Arts & Sciences 2022
Amy Rybak Arts & Sciences 2023
Anita Simic Milas Arts & Sciences 2023
Yan Wu Arts & Sciences 2021
Xiandong Xie Arts & Sciences 2022
Ian Young Arts & Sciences 2023
Lori Young Arts & Sciences 2022
Jill Zeilstra-Ryalls Arts & Sciences 2022
Brandon Warmke Arts & Sciences 2023
Kenneth Snead Business 2021
Yuhang Xu Business 2023
Steven Koppitsch Business 2021
Roc Starks (Sub for Mingsheng Li) Business 2022
Fei Lee Weisstein Business 2021
Michael Slates Business 2023
Christopher Frey Education & Human Development 2022
Kenneth Borland Education & Human Development 2023
Marlise Lonn Education & Human Development 2023
Judy May Education & Human Development 2023
Timothy Murnen Education & Human Development 2021
Jeanne Novak Education & Human Development 2021
Nancy Patterson Education & Human Development 2023
Jenny Toonstra (Sub for M. Lavery) Education & Human Development 2021
Joanna Weaver Education & Human Development 2022
Matthew Rome Firelands 2023
Christopher Fluckinger Firelands 2022
Jacqueline Justice Firelands 2021
Jordan Wilfong Health & Human Services 2023
Jessica Bankey Health & Human Services 2022
Virginia Dubasik Health & Human Services 2021
Adam Watkins Health & Human Services 2022
Emily Brown Musical Arts 2021
Brittany Lasch Musical Arts 2022
Matthew McBride-Daline Musical Arts 2023
Gene Trantham Musical Arts 2023
  Technology, Architecture, & Applied Engineering 2021
Scott Gross (Sub for S. Elwazani) Technology, Architecture, & Applied Engineering 2021
Sri Kolla Technology, Architecture, & Applied Engineering 2021
Colleen Boff University Libraries 2021
Ellen Williams Retiree 2021
Raymond Young Adjunct Representative (Firelands) 2021
Rodney Rogers President  
Joe B. Whitehead, Jr. Provost/Sr. VP for Student Affairs  
Nicole Kalaf-Hughes Parliamentarian 2021
Abayomi Abodunrin GSS Academic Affairs 2021
Ikpemesi Ogundare GSS Vice President 2021
R. Harrison Carter USG President 2021
Alexander Chairelott USG 2021
Xavi Boes USG 2021
Sana Ali USG 2021
Hallie Cunningham USG 2021
Emily Marzari USG 2021
Rebecca Lyons Administrative Staff Council Rep. 2021
Danielle Burkin Classified Staff Council Co-Chair  
Dana Watson Classified Staff Council Co-Chair  
Thomas Castillo BGSU Faculty Association Rep. 2021