HESA Hall of Fame

University Community Fellowship Award

1996 Mr. John Moore, Interim VP of Institutional Relations
1997 Dr. Milton Hakel, Eminent Scholar, Psychology
1998 Chapman Living/Learning Center 
accepted by Dr. Tom Klein and students
1999 Dr. Sallye McKee, Vice Provost
2000 Dr. Sidney Ribeau, President
2001 Ms. Jill Carr, Associate Dean of Students
2002 Dr. Ellen Williams, Interim Dean of the College of Education and Human Development
2003 Ms. JoAnn Kroll, Director of Career Center & Student Employment
2004 Dance Marathon
2005 Dr. Mary Krueger, Director of the BGSU Women's Center
2006 Dr. Linda S. Dobb, Executive Vice President/Secretary to the Board of Trustees at BGSU
2007 Dr. Stephen Langendorfer, Associate Professor , School of Human Movement Sports and Leisure Studies
2008 Ms. Mel Hudson-Nowak, Director, Internal Audit and Advising Services & Dr. William Mathis, Chair/Associate Professor, Music Performance Studies
2009 Ms. Bonnie Fink, Director of the Center for Teaching and Learning
2010 Ms. Cathi Cardwell, Interim Vice Provost for Academic Programs
2011 Dr. Susan Kleine, Associate Professor of Marketing, College of Business
2012 Dr. Craig Zirbel, Professor of Mathematics and Statistics
2014 Not In Our Town accepted by Vicky Kulicke

CSP Graduate Student of the Year

1981 Christopher Reber
1982 Karen Alred
1983 Jennifer Spielvogel
1984 Anne Petrowski
1985 Joann Sheeran
1986 Luann Linson
1987 Andrea Nykiel
1988 Suzanne Andrews
1989 Seana Monahan and Martha Scully
1990 Todd Masman
1991 Paul Wesselmann
1992 Sharon Willey
1993 Rosalind Roland and Sheila Kloefkorn
1994 Lura Poggi
1995 Dawn Mays
1996 Rebecca Taylor
1997 Richard Robers
1998 Venetta "Tacci" Smith
1999 Lee Hawthorn
2000 David Wilmes
2001 Rebecca Flintoft
2002 Maura Scully Murry
2003 Travis Hill
2004 Jessica Turos
2005 Sheree Williams
2006 Abby Conover
2007 Shannon Spencer
2008 Justin Rudisille
2009 Jeannette Passmore
2010 Marc Bady
2011 Mari Knuth-Bouracee
2012 Anna Lehnen
2012 Jeremy Wright
2013 Erin Kelly
2014 Christine Royer
2015 Ashley Brown
2016 Devin Ryan
2017 Donovan Riley, Heather Domonoske

Frank Arnold Award for Exceptional Professional Promise

1982 Frances Castellone
1984 Theresa Popp Braun
1986 Lori Neff
1988 Gladys Markwith
1990 Tom Lehker
1992 Stan Lewis
1994 Phil Burns
1996 Cindy Fisher
1998 Korine Steinke
2000 Kristin Michael
2002 Amit Taneja
2004 Krysten Bochniak
2006 Molly Pawsey
2011 Deborah Hendricks
2011 Gregory Haines
2014 Julie Palmer
2016 Claudia Fontaine

BGSDA DeCrane Supervisor of the Year Award

1998 Susan Darrow
1999 Don Schweingruber
2000 Ellen Nagy
2001 Tom Klein
2002 Karla Benson
2003 Matt Webb
2004 Julie Snyder
2005 Lisa Kirchner & Paul Moore
2006 Jill Carr
2007 Gordy Heminger & Marc West
2008 Sue Pelo
2009 Allison Avolio
2010 Jessica Turos
2011 Andy Alt
2012 Kristen Lindsay
2013 Deanna Vatan Woodhouse
2014 Kelly Basden Lawrie
2015 Jodi Lambdin Devin
2016 Rachel Flick
2017 Tracy Tabaczynski

Jill A. Carr CSP Distinguished Alumnus

2010 Tom Abrahamson, Jan Arminio, and Meribeth Ehasz
2011 Larry Roper
2012 Dean Bresciani
2015 Jill A. Carr
2016 Peter Mather

James L. Galloway Memorial Award

2012 Mick Steiner
2015 Haley Young
2016 Sadie Downs
2017 Agassy Rodriguez

Faculty Award for Academic Excellence by a Student

1996 Mike Gilligan
1997 Heather Lane
1998 Jeff Philpott
1999 Lisa Gueldenzoph
2000 Rena Murphy
2001 Lisa Dutton
2003 Suhua Dong
2004 Brent Marsh
2005 Korine Steinke
2006 Julie Snyder
2007 Sally Click
2008 Casey Sacks
2009 Denise Davidson
2010 Leilani Kupo
2011 Kristen Lindsay
2012 Jacob Clemens
2013 Holly Asimou
2014 LaDonna Moore
2015 Jo Campbell
2016 Krystal Allen
2017 Megan Arnold

Outstanding Student Contribution to the HIED Doctoral Program

1996 Pam Boersig and Heather Lanee
1997 Tracy Jones and John Woods
1998 Robert Callaway
1999 Dean Harwood and Laurie Rodgers
2000 Rena Murphy
2001 Janice Gerda
2003 Lisa McHugh Cesarini and Lynne Holland
2004 Tony Lake
2005 Deanna Vatan Woodhouse
2006 Keith ONeill
2007 Tamara Rice and Nicole Hoefle
2008 Leilani Kupo
2009 Michelle Rodems and Jared Tuberty
2010 Michael Freyaldenhoven II
2011 Jacob Clemens
2012 Christina Wright Fields
2013 Ryan Bronkema
2014 Katie Stygles
2015 Beth Hoag
2016 Kerry Klima
2017 Ramonda Kindle

Student Contribution to the BGSU Community

2001 Bill Arnold
2003 Jane Rosser
2004 Peggy Haas
2006 Deanna Vatan Woodhouse
2007 Brady Gaskins
2008 Annie Russell
2009 Cynthia Fulford
2010 Evelyn Ashley
2011 Abby Priehs
2012 David Sleasman

Student Contribution to the Profession

1996 Vicki Guthrie
1997 Sophie Penney
1998 Bettina Shuford and Eileen Sullivan
1999 John Lowery
2000 Barbara Henry
2001 Jane Rosser
2003 Cheryl Conley and Janice Gerda
2004 Mary Ann Begley and Andrew Rivers
2006 Korine Steinke
2007 Casey Sacks
2008 Nicole Hoefle
2009 Pete Meagher
2010 Jared Tuberty
2011 Kerry Jones
2012 Sherry Early

Alumnus of the Year

1996 Suzanne Crawford
1999 Wanda Overland
2000 Holley Belch
2001 Dave Hannah
2003 Chunsheng Zhang and Guihua Li
2004 Denise Ottinger
2007 John Wesley Lowery
2010 Willie Young
2011 Bettina Shuford
2015 Kevin Bailey